Board of Trustees


Senator Adolphus Wabara,

Chairman, Board of Trustees (BoT)


H. E. Mohammed Makarfi,

Secretary, Board of Trustees (BoT)

BOARD OF TRUSTEE MEMBERS

S/N

       NAME

POSITION

STATE

*

H.E. SEN. ADOLPHUS WABARA, PhD

CHAIRMAN

ABIA

*

SEN. AHMED MOHAMMED MAKARFI, CON

SECRETARY

KADUNA

SEN. WALID JIBRIN

FMR. BoT CHAIRMAN

NASARAWA

*

DR. GOODLUCK EBELE JONATHAN, GCFR

FMR. PRESIDENT

BAYELSA

*

ALH. ATIKU ABUBAKAR, GCON

FMR. VICE PRESIDENT

ADAMAWA

*

ARCH. MOHAMMED NAMADI SAMBO, GCON

FMR. VICE PRESIDENT

KADUNA

AMB. AMINU WALI

FMR. DEPUTY NAT’L CHAIRMAN

KANO

SEN. JIBRIL AMINU

FOUNDING FATHER

ADAMAWA

*

AIR. COMDR. JONAH JANG

FMR. GOVERNOR, PLATEAU

PLATEAU

ARCH. IBRAHIM BUNU

FOUNDING FATHER

BORNO

*

ALHAJI SULE LAMIDO

FOUNDING FATHER

JIGAWA

AMB. HASSAN ADAMU

FOUNDING FATHER

ADAMAWA

CHIEF JIM NWOBODO

FOUNDING FATHER

ENUGU

ALH. ADAMU MAINA WAZIRI

FOUNDING FATHER

YOBE

PROF. JERRY GANA

FOUNDING FATHER

NIGER

*

H.E. DR. PETER ODILI

FMR. GOVERNOR, RIVERS

RIVERS

*

H.E. DR. JAMES IBORI

FMR. GOVERNOR, DELTA

DELTA

*

H.E. SEN. IYORCHIA AYU

FOUNDING FATHER

BENUE

AMB. JUSTINA EZE

FOUNDING MEMBER

ENUGU

SEN. STELLA OMU

FOUNDING MEMBER

DELTA

*

CHIEF MRS. JOSEPHINE ANENIH

FMR. NAT’L WOMEN’S LEADER

ANAMBRA

*

HAJIYA MARYAM INNA CIROMA

FMR. NATIONAL WOMEN’S LEADER

BORNO

HAJIYA HAUWA KIDA

FOUNDING MEMBER

KADUNA

CHIEF MAXWELL OKUDOH

FOUNDING FATHER

ANAMBRA

HON. DUBEM ONYIA

FMR. MINISTER

ENUGU

*

AMB. IBRAHIM KAZAURE

FMR. NATIONAL VICE CHAIRMAN  (NW)

JIGAWA

*

H.E. AMB. ILLIYA UMAR DAMAGUN

SERVING NATIONAL CHAIRMAN

YOBE

*

SEN. (DR.) AHMADU ALI

FMR. NAT’L CHAIRMAN

KOGI

*

H.E. DR. OKWESILIEZE NWODO

FMR. NAT’L CHAIRMAN

ENUGU

*

DR. BELLO HALIRU

FMR. DEPUTY NAT’L CHAIRMAN

KEBBI

*

ALH. ABUBAKAR KAWU BARAJE

FMR. AG. NAT’L CHAIRMAN

KWARA

ALH. BAMANGA TUKUR

FMR. NAT’L CHAIRMAN

ADAMAWA

*

H.E. ALH. AHMADU ADAMU MU’AZU

FMR. NAT’L CHAIRMAN

BAUCHI

*

SEN. AHMED MUHAMMAD MAKARFI

FMR. GOVERNOR, KADUNA

KADUNA

*

PRINCE UCHE SECONDUS (COURT)

FMR. NAT’L CHAIRMAN

RIVERS

*

H.E. AMB. TAOFEEK ARAPAJA

SERVING DEP NAT’L CHM

OYO

ELDER YEMI AKINWOMI

FMR. DEPUTY NAT’L CHAIRMAN

OGUN

ALH. YEKINI ADEOJO

FMR. DEPUTY NAT’L CHAIRMAN

OYO

ALH. SHUAIBU OYEDOKUN

FMR. DEPUT NAT’L CHAIRMAN

OSUN

*

CHIEF OLABODE GEORGE

FMR. DEPUTY NAT’L CHAIRMAN

LAGOS

*

SEN. SAMUEL N. PANYANWU

SERVING SECRETARY

IMO

*

SEN. UMAR IBRAHIM TSAURI

FMR. NAT’L SECRETARY

KATSINA

CHIEF REX ONYEABO

FMR. NAT’S SECRETARY

ENUGU

*

DR. AKITOYE CHARLES ADEREMI

FMR. NAT’L SECRETARY

LAGOS

*

PROF. ADEWALE OLADIPO

FMR. NAT’L SECRETARY

OSUN

*

OJELIGBO SEN. BEN NDI OBI

FMR. NAT’S SECRETARY

ANAMBRA

*

H.E. SEN DAVID A.B. MARK, GCON

FMR. SENATE PRESIDENT

BENUE

*

H.E. SEN. DR. BUKOLA SARAKI, GCON

FMR. SENATE PRESIDENT

KWARA

*

SEN. IKE EKWEREMADU

FMR. DEPUTY SENATE PRESIDENT

ENUGU

*

RT. HON. SALISU BUHARI

FMR. SPEAKER, HOUSE OF REPS

KANO

*

H.E. RT. HON. AMINU TAMBUWAL

SERVING GOVERNOR, SOKOTO

SOKOTO

*

RT. HON. AUSTIN OPARA

FMR. DEP SPEAKER, HOR

RIVERS

*

RT. HON. BAYERO NAFADA

FMR DEP SPEAKER, HOR

GOMBE

*

RT. HON. EMEKA IHEDIOHA

FMR. DEP SPEAKER, HOR

IMO

*

H.E. SEN. BALA ABDULKADIR MUHAMMED

CHAIRMAN GOVERNOR’S FORUM

BAUCHI

*

H.E. DR. ALIYU BABANGIDA

CHAIRMAN FORMER GOVERNOR’S FORUM

NIGER

CHIEF ONYEMA UGOCHUKWU

STATE NOMINEE

ABIA

HON. AWWAL D. TUKUR

STATE NOMINEE

ADAMAWA

RT. HON. PATRICK NATHAN IFON

STATE NOMINEE

AKWA IBOM

CHIEF UGOCHUKWU OKEKE

STATE NOMINEE

ANAMBRA

*

SEN. BALA MUHAMMED

STATE NOMINEE

BAUCHI

A.V.M LARRY KONYIA

STATE NOMINEE

BAYELSA

*

H.E. GABRIEL SUSWAM

STATE NOMINEE

BENUE

SEN. MOHAMMED SANUSI DAGGASH

STATE NOMINEE

BORNO

*

H.E. SEN. LIYEL IMOKE

STATE NOMINEE

CROSS RIVER

PROF. SAM OYOVBAIRE

STATE NOMINEE

DELTA

SEN. NGIJI NGELE

STATE NOMINEE

EBONYI

CHIEF MIKE OGHIADOMHE, CFR

STATE NOMINEE

EDO

HON. OJO MICHAEL OKE

STATE NOMINEE

EKITI

*

H.E. IFEANYI UGWUANYI

STATE NOMINEE

ENUGU

H.E. HON. JASON THANDA RUBAINU

STATE NOMINEE

GOMBE

*

H.E. ACHIKE UDENWA

STATE NOMINEE

IMO

ALHAJI UMAR HADEJIA

STATE NOMINEE

JIGAWA

AMB. AUDU NUHU BAJOGA

STATE NOMINEE

KADUNA

STATE NOMINEE

KANO

HON. DR. GARBA SHEHU MATAZU

STATE NOMINEE

KATSINA

MAL. HARUNA DANDIO SAIDU

STATE NOMINEE

KEBBI

CHIEF PATRICK O. ADABA, MNI

STATE NOMINEE

KOGI

HON. ISHOLA BALOGUN FULANI

STATE NOMINEE

KWARA

SEN. KOFOWOROLA BUKNOR

AKERELE

STATE NOMINEE

LAGOS

SEN. SULEIMAN A. ADOKWE

STATE NOMINEE

NASARAWA

ALHAJI ABUBAKAR A. TANKO

STATE NOMINEE

NIGER

HON. OLADIPUPO ADEBUTU

STATE NOMINEE

OGUN

AMB. OMOLADE OLUWATERU

STATE NOMINEE

ONDO

SEN. DR. OLU ALABI

STATE NOMINEE

OSUN

DR. SAKA BALOGUN

STATE NOMINEE

OYO

AMB. FIDELIS NAANMIAP TAPGUN, CON, KSG

STATE NOMINEE

PLATEAU

*

H.E. BARR.  NYESOM WIKE

STATE NOMINEE

RIVERS

*

ALHAJI DR. ATTTAHIRU D. BAFARAWA

STATE NOMINEE

SOKOTO

H.E. ARC. DARIUS ISHAKU

STATE NOMINEE

TARABA

DR. ABDU BULAMA

STATE NOMINEE

YOBE

ALH. BELLO USMAN

STATE NOMINEE

ZAMFARA

RT. HON. ISSAH EGAH DOOBI

STATE NOMINEE

FCT

*

ALH. DR. IBRAHIM IDRIS

ZONAL NOMINEE

KOGI- NORTH CENTRAL

291

H.E. SEN. ZAINAB KURE

ZONAL NOMINEE

NIGER - NORTH CENTRAL

*

SEN. PHILIP ADUDA

ZONAL NOMINEE

FCT - NORTH CENTRAL

RT. HON. MAGRET ICHEEN

ZONAL NOMINEE

BENUE – NORTH CENTRAL

HON. CHIEF FELICIA EBUN OWOLABI

ZONAL NOMINEE

KWARA – NORTH CENTRAL

HON. MUSTAPHA MUSA YAR’ADUA

ZONAL NOMINEE

KATSINA -

NORTH WEST

*

SEN. BELLO HAYATU GWARZO

ZONAL NOMINEE

KANO -

NORTH WEST

BARR. KABIRU TANIMU TURAKI

ZONAL NOMINEE

KEBBI -

NORTH WEST

MRS. LAURENTIA MALLAM

ZONAL NOMINEE

KADUNA – NORTH WEST

HAJIYA HASSANA DIKKO

ZONAL NOMINEE

SOKOTO – NORTH WEST

*

SEN. ABDUL NINGI

ZONAL NOMINEE

BAUCHI -

NORTH EAST

*

DR. IBRAHIM HASSAN DANKWAMBO

ZONAL NOMINEE

GOMBE – NORTH EAST

HAJIYA AISHATU M.B. AHMED

ZONAL NOMINEE

GOMBE -

NORTH EAST

HON. ANTHONY JELLASON

ZONAL NOMINEE

TARABA -

NORTH EAST

HAJIYA ZAINAB MAINA

ZONAL NOMINEE

ADAMAWA – NORTH EAST

CHIEF SAM EGWU

ZONAL NOMINEE

EBONYI -

SOUTH EAST

H.E. RT. HON. ERIC ACHO NWAKANMA

ZONAL NOMINEE

ABIA -

SOUTH EAST

CHIEF MRS. CHINELO MOFUS CHIDEBERE

ZONAL NOMINEE

ANAMBRA – SOUTH EAST

HON. BARR CHRIS OKEWULONU

ZONAL NOMINEE

IMO – SOUTH EAST

DAME RITA CHINELO MBAH

ZONAL NOMINEE

ENUGU – SOUTH EAST

HON. BARR. AFOLABI AKINSIKU

ZONAL NOMINEE

ONDO -

SOUTH WEST

DR. ABIMBOLA OGUNKELU

ZONAL NOMINEE

LAGOS – SOUTH WEST

*

H.E. SEN. BIODUN C. OLUJIMI

ZONAL NOMINEE

EKITI -

SOUTH WEST

H.E. ALHAJA MUTITAT LADOJA

ZONAL NOMINEE

OYO – SOUTH WEST

CHIEF MRS OLUSOLA ERELU OBADA

ZONAL NOMINEE

OSUN – SOUTH WEST

ZONAL NOMINEE

EDO- SOUTH SOUTH

CHIEF FERDINAND ALABRABA

ZONAL NOMINEE

RIVERS -

SOUTH SOUTH

*

H.E. DONALD DUKE

ZONAL NOMINEE

CROSS RIVER – SOUTH SOUTH

DR. MRS.  ESTHER UDUEHI

ZONAL NOMINEE

DELTA -

SOUTH SOUTH

CHIEF MRS. REMI KUKU

ZONAL NOMINEE

BAYELSA -

SOUTH SOUTH