Chief Olusegun Mathew Okikiola Aremu Obasanjo, GCFR, Ph.D.

 

Chief Olusegun Obasanjo, GCFR,
Former President,
Federal Republic of Nigeria

Chief Olusegun Mathew Okikiola Aremu Obasanjo, GCFRPh.D.

Born on 5 May 1937. A former Nigerian Army general who was President of Nigeria from 1999 to 2007. Chief Obasanjo was a career soldier before serving twice as Nigeria’s head of state. He served as a military ruler from 13 February 1976 to 1 October 1979, and as a democratically elected President from 29 May 1999 to 29 May 2007.

From July 2004 to January 2006, Obasanjo also served as Chairperson of the African Union.

In 1948, Chief Obasanjo enrolled into Saint David Ebenezer School at Ibogun, for his primary school education. From 1952 to 1957, he attended Baptist Boys’ High School (BBHS), Abeokuta, for his secondary school education.

In 1958, Chief Olusegun Obasanjo joined the Nigerian army. Some of his studies and training includes Mons Cadet School, Aldershot, England; Royal College of Military Engineers, Chatham, England; School of Survey, Newbury, England; Indian Army School of Engineering, Poona; and the Royal College of Defence Studies, London.

Chief Obasanjo served in the 5th Battalion of the Nigerian Army in Kaduna and in Cameroon between 1958 and 1959. He was commissioned Second Lieutenant in the Nigerian Army 1959 and promoted a Lieutenant in 1960.

At the rank of Lieutenant, Chief Obasanjo served in the Nigerian Contingent of the United Nations Force in the Congo (formerly Zaire, now the Democratic Republic of Congo) in 1960. He later joined the then only engineering unit of the Nigerian Army and became its unit Commander in 1963.

In 1963, Chief Obasanjo was promoted to the rank of captain, in Nigerian Army. He was attached to Indian Army Engineering School, at Kirkee, India in 1965. That year he was promoted to the rank of major.

In 1965, he attended the Defence Services Staff College Wellington, India (In a book, the 40th anniversary book on the Defence Services Staff College, Wellington, India, 1947–1987, Col. R.D. Palsokar (retired) quoted the commandant’s confidential report on the then Major Obasanjo of the 20th staff course set in 1965, as saying that he was “the best officer who was sent up till then from that country (Nigeria) to Wellington. Palsokar also stated: “He was particularly popular in all circles).

Appointed Commander, Second Area command of the Nigerian Army. He was made Commander, Garrison, Ibadan, Nigeria, between 1967 and 1969.

He was later made the commander, Third Marine Commando Division, South-Eastern State, during the Nigerian Biafran Civil War.

On 12 January 1970, Chief Obasanjo accepted the Biafran surrender ending the Nigerian Civil War.

From 1970 to 1975, he was the commander of the Engineering Corps, Nigerian Army. Earlier in 1972, he was promoted to the rank of Brigadier General.

In January 1975 the head of state for the federal republic of Nigeria, General Yakubu Gowon, made Obasanjo the Federal commissioner for works and housing.

On 29 July 1975, when General Murtala Mohammed took power as head of state via a military coup, Chief Obasanjo was appointed as the Chief of Staff supreme headquarters. In January 1976 he was promoted to Lieutenant General.

Following a failed coup by Lt. Col. Buka Suka Dimka in which General Murtala Mohammed was killed, Chief Obasanjo was chosen as head of state by the Supreme Military Council on 13 February 1976.

Chief Obasanjo resigned as head of state and also resigned from the army on 1 October 1979, handing over power to the newly elected civilian president, Alhaji Shehu Shagari

He was elected President and Commander In Chief of the Armed Forces of the Federal Republic of Nigeria in 1999 on the platform of the Peoples Democratic Party (PDP). Chief Olusegun Obasanjo, GCFR, served two tenures each of 4 years and handed over to Alhaji Umar Musa Yar’Adua, GCFR, in 2007, also of the Peoples Democratic Party (PDP).